„Wprost” od sześciu lat nagradza największe firmy z branży rolno-spożywczej oraz liderów poszczególnych segmentów. Galę rozdania statuetek otworzył minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
– Ten rok jest wyjątkowy, nie było takiego od kilkudziesięciu lat. Jeszcze się pandemia nie skończyła, a już wojna postawiłą w gotowości całą gospodarkę, w tym także rolnictwo. Po wybuchu wojny wszyscy pytali mnie, czy Polska jest bezpieczna żywnościowo. Odpowiadam tak, widać wyraźnie w liczbach, że eksport przewyższa import. Z całą pewnością jesteśmy bezpieczni – powiedział.
Nagroda specjalna
Na początku gali wręczona została nagroda specjalna, wręczona firmie, mającej wkład w rozwój kultury. Statuetką uhonorowano firmę Rodowita z Roztocza. Firma aktywnie wspiera wiele inicjatyw kulturalnych, m.in.: „Sabałowe Bajania” – Festiwal Folkloru Polskiego czy Ogólnopolskie Igrzyska Aktywnych Wsi w Krasnobrodzie.
– Serdecznie dziękuję, zwłaszcza że jesteśmy na tej scenie jako pierwsi. Od początku mieliśmy w strategii firmy ochronę natury i społeczności. Bardzo dziękujemy i pomimo wyzwań nie pozostaniemy obojętni na społeczeństwa wiejskie – powiedziała Anna Klavina, Kierowniczka Marketingu firmy.
Odpowiedzialny Biznes
W kategorii odpowiedzialny biznes wyróżniona została firma Agrochem Puławy, dystrybutor nawozów należący do Grupy Azoty. Firma jako pierwsza udostępniła cenniki nawozów azotowych i wieloskładnikowych. To działanie wskazało ramy cenowe, w jakich realny jest zakup nawozów. Uniemożliwiło próby spekulacji i sztucznego zawyżania cen.
– Cieszę się że decyzja o publikacji cenników zostałą dostrzeżona i doceniona to była trudna decyzja, ale cieszę się, że ją podjęliśmy – powiedział Tomasz Cekała, prezes zarządu firmy.
Kolejna statuetka w tej kategorii powędrowała do Polskiej Federacji Producentów Żywności. Organizacja pomaga firmom i instytucjom z branży rolniczej w budowaniu mocnej pozycji na polskim rynku. Swoją działalności opiera na trzech podstawowych filarach: Organizacja, Współpraca, Oddziaływanie.
– Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. To faktycznie docenienie naszej długoletniej działalności na rzecz przemysłu rolno-spożywczego w Polsce – powiedziała Marta Tomaszewska, dyrektorka ds. żywności i żywienia, która odbierała statuetkę.
W kategorii Odpowiedzialny Biznes przyznano też dwie nagrody specjalne. Pierwszą z nich odebrała Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego. Jest to największa organizacja branżowa w sektorze biogazu i biometanu. Skupia dziesiątki polskich przedsiębiorców, głównie krajowych i prywatnych, rozwijających energię odnawialną i rozproszoną poprzez inwestycje w instalacje produkujące energię elektryczną i cieplną.
– Bardzo dziękujemy, że w 10-lecie naszej organizacji, zostaliśmy uhonorowani. Każda biogazownia to bezpieczeństwo energetyczne i zróżnicowanie źródeł dochody rolników, bo oni oddają nam coś, czego sami nie potrzebujemy powiedział – Artur Zawisza, prezes zarządu.
Drugą nagrodę specjalną kapitułą przyznała profesorom Pawłowi i Marzenie Zakrzewskim. To ludzie niezwykle zasłużeni na gruncie popularyzacji nowoczesnej edukacji na terenach wiejskich. Założyciele klubów edukacji spersonalizowanej i demokratycznej, którzy swoim zaangażowaniem doprowadzili do pozytywnych zmian legislacyjnych w obszarze oświaty nazywanych Ustawą Zakrzewskich.
– Jesteśmy wszyscy zaangażowani w edukację domową, zwłaszcza w przypadku dzieci, które mają daleko do szkoły. Nie muszę mówić, jak ważne jest, żebyśmy wykształcili następne pokolenie. Nie trzeba codziennie chodzić do szkoły, żeby zyskać dobrą edukację. I to właśnie robimy – powiedział Jerzy Potocki, rzecznik praw rodziny, który odbierał statuetkę w imieniu nagrodzonych.
Najlepszy Pracodawca Branży Rolno-spożyczej
Nagrodę w tej kategorii otrzymała Grupa Azoty. Firma pokazała w tym roku, że dba o pracowników nie tylko w dobrych, ale także w trudnych okresach, czego przykładem była odpowiedzialna postawa podczas ograniczenia produkcji. Ograniczenia, które było skutkiem drastycznych wzrostów cen surowców – przede wszystkim gazu.
– To wielki honor i zaszczyt. To jest nagroda szczególna, Grupa Azoty obchodzi 95-lecie swojego istnienia. Mamy świadomość, że uczestniczymy w sztafecie pokoleń budując siłę polskiego przemysłu. Bardzo dziękuję za docenienie Grupy Azoty i jej pracowników – powiedział Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty.
Kolejna statuetka powędrowała do Smithfield Polska. To kolejna firma, która pokazała w tym roku, że zależy jej na bezpieczeństwie pracowników oraz ich rozwoju zawodowym.
– Chciałbym serdecznie podziękować kapitule. Ta nagroda jest dla nas szczególnie ważna, bo ludzie są dla nas najważniejsi – powiedział Łukasz Dominiak, dyrektor ds. PR firmy.
Największy eksporter produktów rolno-spożywczych
Nagrodę w tej kategorii otrzymał Dariusz Sapiński za stworzenie i rozwinięcie na światową skalę globalnej marki „Mlekovita”, która w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia.
– Złota 100 polskiego rolnictwa jest miejscem, gdzie raz do roku cała nasza wielka branża może się spotkać, porównać swoje osiągnięcie. Cieszę się, że dostałem tę nagrodę, mogę tylko powiedzieć, że Mlekovita cały czas się rozwija i poprawia swoją obecność na rynku krajowym i na rynkach międzynarodowych. – powiedział.
Najlepszy regionalny producent żywności ekologicznej
Nagrodę w tej kategorii kapituła przyznała Zakładowi Mięsnemu „Jasiołka”. Firma współpracuje z ośrodkami badawczymi i naukowymi wdrażając w przetwórstwie żywności takich innowacje, takie jak wykorzystanie probiotycznych podkarpackich bakterii środowiskowych.
– Nasz zakład to jest firma rodzinna i tę statuetkę w zasadzie powinni odbierać wszyscy pracownicy, cała nasza kadra. Szczególnie dziękuje ministerstwu rolnictwa, które umożliwia działalność firmom takim jak nasz – powiedział właściciel i dyrektor firmy Paweł Krajmas.
Polskie Firmy Rodzinne
Nagrodzona w tej kategorii została firma TORPOL SP. Z O.O. Firma zajmuje się produkcją opakowań, łączy współpracę wielu gałęzi w ramach branży rolno-spożywczej.
– Dziękujemy serdecznie za nagrodę. Fakt, budujemy firmę przez ponad 30 lat na partnerstwie. Jestem pewna, że nasi klienci, to nie są nasi klienci a partnerzy – powiedziała Monika Lipska, Dyrektor Rozwoju i Handlu w Firmie Torpol.
Kolejną nagrodę otrzymała Grupa DiWine, producent win owocowych, który pragnie przywrócić w Polsce zapomnianą już dziś tradycję wytwarzania tego typu produktów.
– Jesteśmy bardzo młodą marką, ale taką, która chce odbudować tradycję. Mam takie marzenie, że polscy rolnicy będą przetwarzali swoje owoce, a lokalne społeczności będą się spotykały przy lokalnym winie – powiedział Marcin Bańcerowski, właściciel firmy.
Najlepszy Polski Dystrybutor
W tej kategorii nagrodzono firmę „Chemirol”, która konsekwentnie rozbudowuje portfolio produktów w sektorze środków ochrony roślin, a ponadto ofertę uzupełnia szeroka gama biostymulatorów i nawozów dolistnych.
– Serdecznie dziękuję. Firma „Chemirol” powstała 30 lat temu z niewielkiej hurtowni rolniczej, teraz zatrudnia ponad tysiąc osób. Powstała z pasji do rolnictwa. W imieniu swoim i pracowników serdecznie dziękuję za to wyróżnienie – powiedział Hubert Kamol, Dyrektor Działu Nawozów „Chemirol”.
Najlepsza grupa sklepów spożywczych
Kolejną nagrodę w tej kategorii otrzymała Grupa Chorten, sieć sklepów, która współpracuje z największymi producentami i dystrybutorami, ale także z lokalnymi dostawcami, aktywnie promując polską żywność i przetwórstwo rolne.
– W Polsce tworzyć handel nie jest łatwo. W Polsce tworzyć coś dobrego i mocnego mogą tworzyć ludzie z pasją. My swoją grupę tworzymy w sposób bardzo partnerski. Stworzyli ją polscy właściciele dla polskich właścicieli – powiedziała Sylwia Władyko, wiceprezeska Grupy Chorten.
Innowacje w branży rolno-spożywczej
Nagrodę w tej kategorii otrzymała firma BASF, należąca do największych przedsiębiorstw z branży chemicznej w Europie. Firma realizuje cele Europejskiego Zielonego Ładu i ambicje administracji europejskiej w dążeniu do neutralności klimatycznej, poprzez dostarczanie wielu innowacji, które wspierają rolnictwo.
– Elon Musk powiedział kiedyś, że tworzy firmy, aby realizować konkretne potrzeby, a nie tylko dla tworzenia. Takie samo podejście mamy my. Chcemy odpowiadać na konkretne potrzeby, odpowiadamy na wyzwania związane z klimatem, czy legislacją, np. Zielonym Ładem. Takie produkty wprowadzamy do swojej gamy – powiedział Cezary Urban, dyrektor działu Agricultural Solutions w BASF.
Kolejną nagrodę w tej kategorii otrzymał Kombinat Konopny. Firma od blisko 20 lat konsekwentnie pracuje nad przywróceniem konopi na polskie pola oraz odbudową polskiego przemysłu konopnego, który ma potencjał na zatrudnianie nawet 100 tys. osób.
– Cieszę się niezmiernie, że konopie są postrzegane przez media głównego nurtu nie jako używka. W latach 70. Polska była trzecim producentem konopi w Europie – powiedział Maciej Kowalski, prezes firmy.
Nagrodę otrzymał także Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, który jako jedyny ośrodek badawczy w Polsce posiada niemal 90-cio letnie doświadczenie w pracach obejmujących konopie.
– Jest mi bardzo miło, że wraz z zespołem mogę reprezentować instytut. Cieszymy się, że możemy wspólnie działać na rzecz wdrożenia programu uprawy konopii innych niż włókniste i ta nagroda jest dla nas mobilizacją do dalszych działań – powiedział Rafał Spachacz, dyrektor instytutu.
Kolejną nagrodę w tej kategorii otrzymała firma Planteo, producent nawozów organicznych do wszechstronnego zastosowania, które są wydajne i wygodne w użyciu, w pełni bezpieczne dla środowiska oraz użytkowników.
– Jest mi niezmiernie miło otrzymać tak znaczną nagrodę zwłaszcza w momencie, w którym wszyscy mówimy o tym, że trzeba ratować świat – Wiesław Różański, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, odbierający nagrodę.
W tej kategorii statuetką uhonorowano także firmę Agrocentrum, która z niewielkiego lokalnego przedsiębiorstwa wyrosła na regionalnego i krajowego poważnego gracza w temacie produkcji i dystrybucji pasz.
– Jesteśmy regionalną firmą, ale mamy duże ambicje. Produkujemy pasze dla wszystkich zwierząt, one są bardzo zdrowe i bezpieczne – powiedział założyciel firmy Stanisław Pietruszyński.
Zwycięzca rankingu Złota 100 Polskiego Rolnictwa
Tytuł lidera rankingu Złota 100 Polskiego Rolnictwa przypadł w tym roku Grupie Azoty. Firma została uhonorowana nie tylko za swoje wyniki i dokonania biznesowe, ale też za wizję i strategię działania, co zapewniło dostęp do nawozów dla krajowych rolników w niepewnym czasie rozchwianych rynków.
– To wspaniały honor i zaszczyt ponownie tu być i odbierać nagrodę. Za nami trudny okres. Okres pandemii i wojny, zarówno tej otwartej, jak i ukrytej wojny surowcowej, która trawiła Europę od 2021 roku. Ceny surowców rosły o kilkaset proc. Grupa Azoty konsumuje 16-17 proc. krajowego zużycia gazu. Cena tego zurowca musi wpływać na cenę naszego produktu. A 60 proc. żywności jest produkowana właśnie z zastosowaniem nawozów azotowych – powiedział prezes Tomasz Hinc.
Kategoria Osobowość
Na koniec przyznano jeszcze jedną nagrodę specjalną, tym razem w kategorii Osobowość. Nagrodzony został minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, za walkę z ogniskami ASF, wsparcie rynku trzody chlewnej, rozwijanie Rolniczego Handlu Detalicznego, uporządkowanie systemu ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich czy wreszcie działania mające na celu zrównanie statusu emeryta rolnika z innymi grupami zawodowymi ubezpieczonymi w ZUS-ie.
– Dziękuję za to zauważenie rolnictwa na firmamencie polskich resortów. Udaje nam się czasem porozumieć z innymi resortami, jak np. z ministerstwem rozwoju, czy resortem klimatu. I to jest, wydaje mi się, bardzo duża wartość, żeby tworzyć spójny rządowy program – powiedział minister Kowalczyk.